Změny v účtování příplatků v letecké dopravě

Změny v účtování příplatků v letecké dopravě

V dubnu letošního roku ohlásily letecké společnosti Air France (AF), KLM (KL) a Martin Air cargo (MP) změnu v bezpečnostní kontrole zásilek s platností od 29.4.2013.

Od tohoto data vstoupila v platnost Evropská směrnice EC 185/2010, na základě které musí být všechny zásilky zkontrolovány Regulovaným Agentem. Firmy, které nemají tento status, musí využít služeb handlingového agenta. Všechny 3 uvedené letecké společnosti si za tuto službu účtují nový příplatek a to ve výši:

  • u zásilek na letadlo – 0.50 Kč/kg z aktuální váhy, minimum 50 Kč na AWB
  • u zásilek na kamion – 1.50 Kč/kg z aktuální váhy, minimum 500 Kč na AWB

Podobný příplatek aplikují také německá Lufthansa a Swiss World Cargo a to jednotně 0,40Kč/kg.

Tím ale změny v letecké zdá se nekončí. Zlom nyní nastává i v účtování palivového a bezpečnostního příplatku. V zemích EU byly tyto příplatky až doposud účtovány až na výjimky z brutto váhy. Nyní začínají některé letecké společnosti aplikovat model používaný např. v Asii. Pro výpočet tak bude aplikována tzv. chargeable weight, která je u objemových zásilek vyšší. V letecké přepravě je přepočet na objemovou váhu dán poměrem 1:6000 resp. 1 cbm = 167kg. Jako první začala v ČR tento model uplatňovat společnost Singapore Airlines (SQ), která jej aplikuje již od 14.července. Následují ji od 1.září Emirates (EK) a od 27.října Lufthansa (LH).

Jak zareagují ostatní letecké společnosti je otázkou. V každém případě je to důležitá zpráva především pro ty zákazníky využívající leteckých přeprav, u jejichž zásilek převažuje objemová váha nad brutto váhou. Pokud patříte mezi ně a využíváte některou z uvedených leteckých společností, pak nutně zaznamenáte vyšší náklady na přepravu. Naše zákazníky o tomto budeme průběžně informovat a tam kde to bude možné jim nabídneme vhodnou alternativu.

Kontakt DSV

+420 844 555 588

+420 311 332 466 

+420 311 332 440 (fax)
obchod@cz.dsv.com

zadejte poptávku

Úvodní stránka

E-services

Track & Trace

Z Klientská zóna