Aktuality z Belgie a Francie

Aktuality z Belgie a Francie

SSL Expres tento týden informoval o pokračujících protestech proti novému mýtnému systému v Belgii. V sousední Francii považují dobu spolujízdy jako dobu řízení, což v praxi znamená, že i dvoučlenná posádka musí přerušit jízdu již po čtyřech a půl hodinách.

Belgie: pokračující protesty proti mýtnému

V zemi protestují řidiči dálkové nákladní dopravy proti novému mýtnému v silniční dopravě zboží. Znovu blokují dálnice a dálkové silnice. Počátkem 14. týdne byly takto zasaženy dálnice Lille – Brusel a region kolem Tournai, jak informovala agentura Belga. Často docházelo k dlouhým frontám vozidel. K blokádám docházelo již v předchozích dnech. Nové dávky platí pro vozidla nad 3,5 tuny – také pro zahraniční dopravce.

Francie: doba spolujízdy platí jako doba řízení

Francouzské kontrolní úřady interpretují dobu řidiče, strávenou spolujízdou v nákladním automobilu, jako dobu řízení a již nikoliv jako přerušení řízení. Upozorňuje na to německý spediční svaz DSLV. Kontrolní úřady ve Francii uvádějí jako důvod  vstup v platnost nařízení EU č. 165/2014 od 2. března. Jinak než dosud je tím při nasazení dvoučlenné posádky  požadováno  přerušení jízdy  již po čtyřech a půl hodinách. Francouzský přístup měl podle informací DSLV vést k vysokým pokutám a byl předložen Evropské komisi. Francie bude v prvním kroku požádána, aby objasnila uplatnění práva, jež je v rozporu  se smlouvou o EU. Toto pochopení práva francouzskými úřady má být v rozporu se směrnicí č. 2 k sociálním předpisům v silniční dopravě EU.

Zdroj: SSL Expres, Informační týdeník svazu spedice a logistiky ČR, č. 15/2016.

Úvodní stránka

E-services

Track & Trace

Z Klientská zóna